O stronie

Zapraszam na stronę poświęconą historii miejscowości Świątniki Górne – tej znanej i tej wciąż odkrywanej. Zapraszam na konfrontacje z wydanymi dotychczas publikacjami o Światnikach, sprawdzę słuszność zawartych tam teorii i poszukam własnych ścieżek. Zmierzę się z mitami, legendami, ale też i z pseudo-legendami, które trzeba odrzucić jak chwasty. Uznaje bowiem, że historycy powinni pisać o historii, a nie tworzyć ją z niczego.

 

Reklama
Komentarze
  1. Quentin pisze:

    Genialna strona pozdrawiam

  2. M. J. Rózycki pisze:

    j.w potwierdzam . Rzadkość w obecnym poziomie intelektualnym. gratulacje . J.M.Rózycki

  3. Michał Myśliński pisze:

    Rewelacja!

  4. Jacek Chyczewski pisze:

    Wspaniała strona poświęcona historii Świątnik. Cieszę się, że Muzeum założone przez mojego Wuja Marcina Mikułę początkowo jako Izba Regionalna zmieniło swoją siedzibę ze Spółdzielni „Przyszłość” na Szkołę Ślusarską. Ostatnio byłem w nim kilka lat temu i gdy wszedłem na link „Wirtualne zwiedzanie Muzeum Ślusarstwa”, oczom moim ukazało się w pełnej krasie – bardzo się zmieniło na korzyść. Pamiętam, gdy byłem jeszcze dzieckiem, Wuj Marcin wspaniale opowiadał o historii Świątnik i o mieszkańcach. Eksponaty do Izby zdobywał z trudem, często narażając się na ośmieszenie przez rodowitych Świątniczan (sam nie był Świątniczaninem). Ludzie byli w stosunku do Jego osoby bardzo nieufni. Cieszę się, że Jego praca nie poszła na marne, mało tego – jest w dalszym stopniu kontynuowana przez godnych następców, którzy stworzyli tę stronę jak również prowadzą Muzeum Ślusarskie. Jacek Chyczewski

  5. Grażyna Kowalczyk pisze:

    Konkretnie i profesjonalnie. Przewodnik po Świątnikach godny „Pascala”. Pozdrawiam i życzę autorom oraz wszystkim mieszkańcom Świątnik wielu dobrych dni.

  6. Jerzy Krol pisze:

    Gratuluje i podziwam ilosc pracy wlozonej! Swietna strona.

    Pozdrawiam

  7. M pisze:

    Jestem zachwycona!

  8. Tomasz Aleksander Marek, syn Tadeusza, ojca Jana, ojce Franciszka - od zawsze ze Świątnik... pisze:

    Brawo!
    Stonka najlepsza
    Perfekt ztobiona ….

    Dosyć zdjęć Słoniny!

  9. Marzenna pisze:

    Super strona.
    Ciekawe informaje.
    Pozdrawiam

  10. Rafał pisze:

    świetna strona! gratulacje dla prowadzącego(cej) i prośba o kontakt

  11. Zbyszek Synowiec pisze:

    Jestem zachwycony stroną . Ogrom pracy włożonej w opracowanie tylu artykułów przez jedną osobę jest imponujący. Gratulacje. Proszę o kontakt e-mail prześlę ciekawą fotografię mojego dziadka żołnierza armii austriackiej

  12. Anna Konieczkowska pisze:

    Próbuję pisać historię rodziny Dębskich wywodzących sie ze Świątnik Górnych. W Pana opracowaniach znalazłam wiele cennych dla mnie informacji, jak również śłady moich przodków, a mianowicie dziadka Jana Dębskiego (adwokata) oraz jego starszej siostry Anny z Dębskich Dzielskiej. Dom określany jako dom Anny Dzielskiej przy Rynku, byl rodzinnym domem mojej linii Dębskich. Mam zdjęcia tegoż już nieistniejącego domu, w którym zresztą spędziłam jako niemowlę okres lat 1943-1945.Biografia mojego dziadka, świątniczanina (rówieśnika i przyjaciela Edwarda Miziury), zasługuje na upamiętnienie i chętnie ją przekażę. Jeżeli to możliwe – proszę o kontakt.

  13. Ewa Basiura pisze:

    Witam serdecznie,
    przypadkiem weszłam na poświęconą Świątnikom Górnym stronę i jestem pod wrażeniem. Ze Świątnik pochodzili moi dziadkowie i tam jeszcze urodziła się i mieszkała do 13 roku życia moja mama.
    Byłyśmy ogromnie wzruszone, gdy znalazłyśmy słowa (niestety lekko pozmieniane – mama zna je na pamięć, więc wskazała zmiany) Pieśni o Krzyżu na Wydartej, gdyż… jej autorem jest mój dziadek, ojciec mamy – Jan Cholewa, który był też organizatorem patriotycznych spotkań i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy ognisku (także w czasie wojny!).
    Szukałam też na stronie wzmianki o moim cioteczym dziadku, bracie mojej babci, Julianie Słomce, który podczas II wojny światowej, w czasie odwiedzin w rodzinnych Świątnikach, odnowił zatarty już napis na skale na Kopytku. Cioteczny dziadek walczył w AK (w okolicach Suchej Beskidzkiej, gdzie się ożenił). Był więźniem obozów w Auschwitz i Gross-Rosen (w tym drugim zginął).
    Jeśli ktoś z Państwa prowadzących stronę chciałby się z nami skontaktować, podaję poniżej mój adres email.
    Z poważaniem
    Ewa Basiura

  14. KJ pisze:

    Witam,
    Strona bardzo profesjonalna. Dużo ciekawych informacji. Bardzo interesujący artykuł o kopcach. Lubie biegać po lesie. Teraz jak widzę jakiś kopiec to po powrocie sprawdzam czy to czasem nie ten graniczny :>
    Czytałem tez artykuły o I i II wojnie św. Bardzo interesujące. Choć przyznam że z chęcią bym przeczytał więcej szczegółów. Szczególnie z okolicy Dziadowca.
    Nigdzie nie mogę tez znaleźć informacji na temat Krzyża w Dziadowcu. Skąd on się tam wzioł. Czy sa tam jakieś groby itp..

    Pozdrawiam

  15. Krzyż ponoć umieścił Andrzej Mosur z Kosterki jakieś 50 lat temu. Ponoć ktoś tam popełnił samobójstwo, ale grobów tam nie ma żadnych. Tematykę różnych miejsc w Świątnikach z pewnością niedługo podejmę.

  16. Wiesław Kotarba pisze:

    Jestem wnukiem Stefana Kotarby „Opita”, brata Adolfa, wnuka Franciszka -powstańca Styczniowego.
    Chciałbym poinformować Pan, że dziadek mój, odznaczony za wojnę w Rosją, Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, przeżył wojnę (zarówno I jak i II) i zmarł W ROKU 1972 w Sławnie, pochowany jest na cmentarzu w Koszalinie. Po wojnie z Rosją służył w 5 PP Legionów i stacjonował w Wilnie.
    Dziadek był odznaczany wieloma orderami i medalami m.in. Za Kijów, ordery z czasów I wojny światowej [Za odwagę – austriacki]; Krzyżem walecznych – 2 krotnie za Wojnę z Rosja, i wieloma innymi bojowymi odznaczeniami.
    Miał dwóch synów, Włodzimierza [mój ojciec] i Ireneusza, żyje dotąd w Szczyrku.
    Pozdrawiam serdecznie, dziękując Panu za wspaniałą stronę.
    Podaję na wszelki wypadek swojego maila: wieslaw.kotarna@interia.pl

  17. Marcin Banasik pisze:

    Witam,

    próbuję ustalić jakie były dalsze losy Anny z domu Synowiec i Maryanny z domu Synowiec – sióstr Tadeusza Synowca, Józefa Synowca, Tekli z domu Synowiec (Wyszła za Kwintowskiego a później za Dudka i ostatecznie jest pochowana na cmentarzu w Świątnikach jako Dudek) oraz Ludwika Synowca. Tadeusz – brak Anny i Maryanny był żonaty z Michaliną Synowiec. Wszystkie te osoby urodziły się na początku XX wieku prawdopodobnie, Będę bardzo wdzięczny za pomoc w znalezieniu jakiego tropu to dwóch ww. Paniach. Podam adres mailowy: marcin.banasik@outlook.com

    pozdrawiam,

    Miłośnik Świątnik

  18. Stanisław Stawarczyk pisze:

    Tworzymy szerokie drzewo genealogiczne Dziewońskich wywodzących się z Dziekanowic, a których w historii Świątnik widzę wielu. Interesują mnie rodzice Józefa Dziewońskiego 1827-1901 urodzonego w Świątnikach Górnych 17 marca 1827 roku.

  19. Szkoda że nie ma możliwości kontaktu z autorami.
    Proszę o kontakt z możliwością wykorzystania materiałów i informacji związanych z Powstaniem Styczniowym – Tworzymy pełną bazę informacji o tym wydarzeniu.

  20. Kontakt z jedynym autorem oczywiście jest.
    Jerzy Czerwiński

  21. rst pisze:

    Nakład pracy włożony w wyłuskiwanie najdrobniejszych szczegółów z historii dwutysięcznego miasteczka powala na kolana. Podziwiam i gratuluję.

    Pozwolę sobie poprosić o opisanie kiedyś szerzej dziejów języka ermińskiego. Rzecz nader ciekawa, po przeczytaniu artykułu na stronie muzeum chce się wiedzieć więcej. Bardzo dziękuję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s