Spis artykułów
Tematyczny spis artykułów:
Świątniki – o miejscowości:
- Nazwa miejscowości – jak w dawnych wiekach zwały się Świątniki
- Lokalizacja – opis położenia geograficznego miejscowości
- Założenie osady – powody, warunki utworzenia osady w średniowiecznej Polsce
- Mapografia Świątnik Górnych – opracowania kartograficzne dotyczące Świątnik
- Stacja kolejowa Świątniki Górne – o planach utworzenia kolei żelaznej przechodzącej przez Świątniki z początku XX wieku
- Na ratunek Świątnikom – opis pożaru w Świątnikach w 1889 roku oczami ówczesnej publicystyki
- Jak posłowie we Lwowie o Świątnikach radzili – kompendium informacji o uchwałach Sejmu Galicyjskiego dotyczących Świątnik
- A więc wojna! – czyli Świątniki podczas II wojny światowej – opracowanie dotyczące losów Świątnik Górnych i mieszkańców podczas niemieckiej okupacji od zajęcia 6.09.1939 do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 22.01.1945 roku
- Szlakiem świątnickich kopców granicznych – omówienie zagadnienia od strony historycznej i autorskie poszukiwania prowadzone w terenie.
- Za wolność naszą – świątniczanie w walkach o niepodległość do 1921 r. Lista osób biorących udział w wojnach napoleońskich, powstaniu listopadowym, węgierskim, styczniowym, I wojnie światowej, wojnie polsko- ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej.
- Życie w Świątnikach Górnych na przestrzeni wieków – informacje o tym, jak i z czego żyli świątniczanie w dawnych wiekach, jak wyglądała i zmieniała się miejscowość oraz systemy władzy lokalnej do 1939 r.
- Ile prawdy jest w świątnickich legendach, a ile mitów w opowiadanej historii Świątnik Górnych? – czasem prawda ukryta jest w legendzie, a czasem powielane błędy historii urastają do nowych legend.
- Zapomniane melodie – o dawnych piosenkach świątnickich, zapomnianych melodiach i tych, które właśnie odchodzą w zapomnienie.
- Karmelik po świątnicku – mały instruktaż wykonania tradycyjnej świątnickiej ozdoby bożonarodzeniowej.
- Świątnickie zwyczaje na Święta Bożego Narodzenia z przełomu XIX i XX wieku – studium etnograficzne cz. I – o świątnickich zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia.
- Sperkowiny, czyli zapusty po świątnicku. Studium etnograficzne cz. II – świątnickie zwyczaje zapustne.
- Okres wielkanocny w Świątnikach Górnych. Studium etnograficzne cz. III. – o zwyczajach okresu Świąt Wielkiej Nocy.
- Śmierć w Świątnikach w XIX w. – świat żywych i umarłych. Studium etnograficzne cz. IV. – wierzenia, tradycje pogrzebowe i spojrzenie na życie pozagrobowe.
- Świątnickie budynki z okresu od XVIII do początków XX wieku. – szczegółowy opis z planami zagospodarowania świątnickich zagród od XVIII do początku XX w.
- Świątnickie kartki pocztowe. – prezentacja kartek pocztowych z początku XX wieku.
- Zbrodnia i kara, czyli świątniczan zbrodnie wszelakie. – świątniczanie i ich historia kryminalna, przestępcy i zbrodniarze.
- Topografia Świątnik – przedstawienie charakterystyki ukształtowania terenu, panoramy, koncepcja wieży widokowej i profile terenu.
- Osada Bujasów, Synowców, Cholewów czy Kotarbów? Iść do Chmielnika czy Fajnego? O nazwiskach i przydomkach. – nazwiska i przydomki świątnickie.
- Świątnicka Gwardia Narodowa – inicjatywa obywatelska z 1848 roku.
- Samorządność świątnicka – historia samorządu świątnickiego.
- O początkach medycyny w Świątnikach Górnych, epidemiach i cmentarzach. – pierwsi świątniccy lekarze, znane epidemie, cmentarze epidemiczne.
Kościół w Świątnikach:
- Pierwsza Świątynia w Świątnikach – historia utworzenia pierwszej świątyni w Świątnikach w z XVIII w – jej utrwalone wizerunki i współczesna rekonstrukcja
- Pierwsza Świątynia – lokalizacja – ustalenie pierwotnej lokalizacji budynku pierwszej świątnickiej świątyni
- Obraz Matki Bożej – historia i opis obrazu Matki Boskiej Świątnickiej z XVII w.
- Od kapelanii do parafii czyli historia duszpasterstwa w Świątnikach Górnych – opis powstania kapelanii i parafii w Świątnikach oraz charakterystyka duszpasterzy tu pracujących
- Kościół świątnicki i dzieje parafii na starych fotografiach – archiwalne fotografie wnętrza kościoła i wydarzeń religijnych parafii
- Moździerzy salwy, czyli jak świątniczanie po raz pierwszy biskupa swego witali. – opis przebiegu konsekracji kościoła w dniach 26-27.06.1858 roku.
Świątnicy – strażnicy Katedry na Wawelu:
- Świątnicy ze Świątnik – zarys – opis obowiązków i przywilejów świątników katedry krakowskiej od średniowiecza do 1945 roku
- Spory świątników z kustoszami – opis burzliwych sporów między chłopami wsi świątniczych, a ich właścicielami – kustoszami katedry krakowskiej.
Organizacje, stowarzyszenia i instytucje:
- Straż Ogniowa – historia utworzenia i funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej
- Czytelnia Ludowa – opis działalności organizacji oświatowej z lat 1907-1945
- Świątnickie szkoły, część pierwsza – historia powstania szkoły podstawowej oraz zawodowej szkoły gospodarczej w Świątnikach
- Świątnickie szkoły, część druga: Szkoła Ślusarska – historia od powstania do zawieszenia działalności szkoły zawodowej w Świątnikach.
- Nieerarjalna poczta w Świątnikach – założenie poczty w Świątnikach.
Rzemiosło w Świątnikach:
- Rzemiosło – początki – Świątniki jako ośrodek produkcji uzbrojenia
- Rzemiosło – ślusarstwo do 1914 r – rzemiosło świątnickie w czasach zaboru
- Kłódki świątnickie – autorska klasyfikacja kłódek świątnickich do 1945 roku
- Ślusarstwo w okresie międzywojennym i w czasach PRL. – rzemiosło po I wojnie światowej do czasów PRL
Komentarze
Witam.
Na stronie natrafiłem na nazwisko Pana Różańskiego.Chciałbym sie z nim skontaktować.
Proszę o pomoc.
Stefan
mój e-mail
plisst@poczta.onet.pl
Przepraszam za błąd.Oczywiście nie chodzi mi o Mieczysława ale o jego potomków.
Stefan
e-mail
plisst@poczta.onet.pl
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=9850314 Kotarba Leopold Kompania Galizen Podgórze Swiatniki Górne